„Odluka da ne bude rijalitija nema veze sa cenzurom“: Sagovornici Danasa o izjavi Željka Mitrovića da ne postoje zakonske prepreke za novu sezonu “Zadruge”
Iako je na momenat delovalo da će vlast “pokleknuti” pod zahtevima građana koji iz nedelje u nedelju protestuju na ulicama Beograda i odustati od emitovanja rijaliti programa, najnovije izjave vlasnika televizije Pink Željka Mitrovića sugerišu suprotno.
Naime, Mitrović je najavljujući novu sezonu Zadruge za Danas rekao da ukoliko ne bude uvedena legalna cenzura, nema zakonskih prepreka za emitovanje.
Ova izjava deluje kao zaokret, imajući u vidu da je i sam Mitrović, ali i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, davao nagoveštaje da će ovaj program koji obiluje scenama eksplicitnog sadržaja biti ukinut.
Ukidanje ovog programa je, podsetimo, jedan od zahteva protesta “Srbija protiv nasilja” zajedno sa smenom saveta REM, ali i oduzimanje nacionalnih frekvencija televizijama Pink i Hepi.
Komentarišući ovaj “zaokret” vezan za rijaliti program Zadruga, Biljana Stojković, kopredsednica stranke Zajedno, jedne od onih koje podržavaju proteste, navodi da se time jasno ocrtava da se vlast, nakon inicijalog šoka zbog građanskih protesta, ipak snašla.
– Njihov odgovor biće jačanje represije, što nije uopšte neuobičajeno za autoritarne režime. Naprotiv, kako nas istorija uči, kod njih nema popuštanja. U takvim okolnostima, a i to nam pokazuje istorija, građanima ne preostaje ništa drugo osim ovoga što se već nedeljama dešava na ulicama. Kada nema institucija, ostaje samo ulica, navodi Stojković.
Prem rečima Radeta Veljanovskog, profesora FPN-a u penziji izjava Željka Mitrovića pokazuje da vlasnik televizije Pink ne poznaje zakonsku regulativu.
– Mitrović ne shvata da ako se donese odluka da ne treba više da bude rijaliti programa, i na njegovim i na drugim televizijama, to nema nikakve veze sa cenzurom. To je jednostavno postupanje po pravilima po kojima vulgarnosti, trivijalnosti i sve ostalo, ne mogu da budu na ekranu. To ne mora da piše eksplicitno u zakonu, nego o tome treba da odluči regulator elektronskih medija, dakle REM. Mi sad imamo priliku da vrlo brzo donesemo novi zakon i taj novi zakon bi mogao da omogući promenu celog sastava Saveta REM-a. U tom slučaju nam ostaje da se nadamo da će novi Savet REM-a znati da se postavi i u odnosu na programe kakve emituje televizija Pink, ističe Veljanovski.
O ukidanju rijaliti programa već duže vreme se govori u javnosti, a prethodnih godina potpisivano je više peticija u kojima se zahteva takav korak. Nedavno je u istraživanju Centra za lokalnu samoupravu trećina ispitanika za porast nasilja u društvu okrivila upravo rijaliti programe.
Nikola Jovanović, predsednik CLS-a napominje da prema važećim propisima pružalac medijske usluge ne sme da emituje programe koji promovišu nasilje, kriminalno ponašanje ili vulgarnost.
– To se sve nalazi u članu 47. Zakona o elektronskim medijima. Da REM radi svoj posao, svakom mediju koji emituje ovakve sadržaje bila bi izrečena opomena, kazna ili mera oduzimanja dozvole za emitovanje. Zato podržavam sve zahteve za smenom članova REM-a i imenovanjem u to kotrolno telo uglednih ljudi iz sfere novinarstva, kulture i prosvete, napominje Jovanović.